top of page

Zpívající lípa z obce Telecí se již brzy bude ucházet o titul Evropský strom roku 2022


Vítězem 20. ročníku ankety Strom roku se letos stala Zpívající lípa z obce Telecí na Svitavsku. Na každý strom, kterému se podaří zvítězit v celostátní anketě, čeká také účast v kole mezinárodním. Za Zpívající lípou se vydal krajský radní pro zemědělství, venkov a životní prostředí Miroslav Krčil. Se starostou obce Telecí Jaroslavem Šimonem a zástupci místní základní školy hovořil i o tom, jak může Pardubický kraj lípě v dalším soutěžním kole pomoci.

„Zpívající lípa je skvost mezi stromy a kdo kolem ní projde, na toho dýchne kus historie. Jsem hrdý, že právě strom z našeho kraje bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku 2022. Chceme s obcí Telecí i koordinátory ankety z Nadace Partnerství spolupracovat a lípu maximálně propagovat, aby si získala i srdce lidí z jiných koutů republiky. Lípa je naším národním stromem, tak ji pojďme podpořit a probuďme tak v sobě národní hrdost,“ vyzývá radní Miroslav Krčil a dodává, že by do propagace rád zapojil i obce nebo školy v Pardubickém kraji.

Hlasování v anketě Evropský strom roku 2022 (European Tree of the Year 2022) se uskuteční příští rok v průběhu měsíce února. Na rozdíl od ankety Strom roku, kdy bylo hlasování zpoplatněné, bude v tomto případě bezplatné.

Zpívající lípa patří mezi nejstarší a nejmohutnější stromy v České republice. V obci Telecí roste více jak 700 let a má téměř 12 metrů v obvodu. Lípa překvapuje svými úctyhodnými rozměry, ale také svojí vitalitou, a na jaře bohatstvím lipových květů. Ve skvělé kondici je díky odborné arboristické péči, kterou pravidelně zajišťuje CHKO Ždárské vrchy ve spolupráci s arboristou Martinem Němcem, jenž o Zpívající lípu pečuje od roku 1986. Dcery Zpívající lípy, které v její blízkosti vyklíčily, jsou vysazeny na různých místech v České republice i v zahraničí.

9 zobrazení0 komentářů

Commentaires


bottom of page