top of page

Zemědělské družstvo v Žichlínku využívá nejmodernější technologie včetně virtuální reality

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil v pátek odpoledne Zemědělské-obchodní družstvo Žichlínek. Jedná se o významného zaměstnavatele v oblasti zemědělské prvovýroby a to jak v živočišné, tak i v rostlinné výrobě v kraji. Družstvo také provozuje pneuservis, provádí opravy a servis osobních, nákladních automobilů a zemědělské techniky, nabízí prodej písků, kameniva a hutního materiálu a provozuje dvě bioplynové stanice. Součástí družstva jsou také Jatka Lanškroun.

„Zemědělské-obchodní družstvo Žichlínek patří mezi významné zaměstnavatele v regionu, jelikož zaměstnává na 250 lidí a obhospodařuje přes šest tisíc hektarů půdy, z toho 2 200 hektarů je přímo ve vlastnictví družstva. To je s produkcí necelých 16 milionů litrů mléka významným producentem a důležitým dodavatelem pro mlékárnu Olma. Navíc drží krok s dobou a snaží se zapojovat i nejmodernější technologie včetně zapojení prvků virtuální reality,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Také Žichlínek nyní řeší aktuální směřování nastavení systému zemědělské podpory od roku 2023. „Jedná se především o navrhovanou výši plateb na prvních 150 hektarů půdy. Tato platba na první hektary, ekologické či mladé zemědělce není spojena s povinností dělat jakoukoliv zemědělskou produkci. Zároveň může dojít k nárůstu cen nájemného za půdu, což naruší přirozené vazby v rámci družstva,“ uvedl hejtman.

Součástí družstva jsou také Jatka Lanškroun, kde vyrábí masné produkty z vlastního chovu s průměrnou měsíční produkcí 27 tun masných produktů. Mezi odběratele patří Konzum, Qanto, či Jednota Pardubice. Výrobky dodává také pro Košík.cz

8 zobrazení

Comments


bottom of page