top of page

V Chrudimi se konal 50. ročník mistrovství České republiky v orbě

V sobotu 30. září byli diváci na pozemcích Školního statku Střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy svědky mistrovského klání oráčů. K vidění byla i historická zemědělská technika a koně. Návštěvníci zde také mohli ochutnat a zakoupit regionální potraviny.


Akce se za Pardubický kraj zúčastnil radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil. „Je symbolické, že se jubilejní 50. ročník mistrovství České republiky v orbě konal právě tady u nás v Pardubickém kraji, kde bylo bratranci Veverkovými vynalezeno ruchadlo a odkud orba prakticky pochází. Ačkoliv máme v dnešní době v zemědělství množství moderních technologií, orba i nadále zůstává základem. A právě její kombinace s moderními technologiemi patří samozřejmě k odpovědnému způsobu obdělávání půdy. Letošní ročník znovu potvrdil, že máme i spoustu šikovných mladých oráčů, kteří v orbě dokáží konkurovat starším a zkušenějším. Jedná se mimo jiné o nadějný příslib do budoucna pro české zemědělství, protože právě pracovité a poctivé zemědělce náš stát potřebuje,“ uvedl radní Krčil.

Každá akce, která přispívá k propagaci a porozumění práce českých zemědělců u naší veřejnosti, je zvláště v současné době podle radního mimořádně důležitá a potřebná. „Rád bych proto poděkoval všem organizátorům akce, Společnosti pro orbu České republiky, městu Chrudimi, společnosti Agrovenkov, ale i Střední škole zemědělské, která poskytla pozemky, na nichž hospodaří. V neposlední řadě musím zmínit i regionální výrobce potravin, o jejichž výrobky měli návštěvníci během konání mistrovství velký zájem. Děkuji za jejich výbornou reprezentaci Pardubického kraje,“ doplnil radní Miroslav Krčil.

Pro tento ročník se přihlásilo 44 oráčů. Na zorání plochy měli tři hodiny. Kvalitu odvedené práce poté vyhodnocoval sbor rozhodčích na základě předem definovaných kritérií.

Vítězové kategorií

Klasický dvouradličný pluh:

Mališ Josef

Otočný dvou až čtyřradličný nesený pluh:

Žaloudek František

OPEN kategorie – jednoradličný pluh:

Kocourek Pavel

Veterán – klasický nesený pluh:

Vaňourek Pavel

Veterán – klasický tažený pluh:

Novák Josef

Otočný nesený pluh:

Netolický Luboš

Orba s koňmi – jednostranný pluh:

Sněhota Oskar

Orba s koňmi – otočný pluh:

Wimmer Václav

Junioři:

Zadina Jan

4 zobrazení

Commentaires


bottom of page