top of page
  • Obrázek autora3PK

V areálu bývalé textilky Perla začíná stavba ateliérů krajské umprumky

Ve čtvrtek 6. 6. 2024 začala v areálu bývalé textilky Perla v Ústí nad Orlicí stavba ateliérů Střední školy uměleckoprůmyslové, jejímž zřizovatelem je Pardubický kraj. Ten zde do konce roku 2025 postaví moderní novostavbu za 180 milionů korun včetně vybavení a služeb jako autorský dozor a technický dozor investora. Téměř 165 milionů získá kraj z dotace Národního plánu obnovy na revitalizaci brownfieldů. Zhotovitelem stavby jsou společnosti Marhold a Stating.

„Za projektem ateliéry naší uměleckoprůmyslové školy jsou hodiny a hodiny tvrdé práce, složitých majetkoprávních jednání a příprav. Jedná se pro tuto chvíli o největší krajský projekt v oblasti školství a i podle zástupců ministerstva pro místní rozvoj se jedná o příkladný záměr na revitalizaci brownfieldu, za což se sluší poděkovat také vedení Ústí nad Orlicí, které nám po celou dobu bylo silným partnerem. Původní záměr jsme připravovali do jiného dotačního programu, a proto bylo nutné přizpůsobit projekt podmínkám Národního plánu obnovy, což se podařilo. Opět se nám ukázalo, že kdo je připraven, není překvapen. Také díky pozitivnímu vývoji na stavebním trhu se podařilo celou stavbu vysoutěžit výrazně lépe, než byla původní předpokládaná hodnota, což nám uvolní ruce také na další investice v oblasti školství. Celkově se pohybujeme na částce 180 milionů korun včetně vybavení a služeb jako autorský dozor a technický dozor investora. Samostatná stavba vychází na přibližně 140 milionů korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že stavba by měla být dokončena před vánočními svátky roku 2025.

Novostavba ateliérů nahradí stávající prostory školy ve Špindlerově ulici. „Uměleckoprůmyslová škola v Ústí nad Orlicí je z krajského pohledu unikátní a především spádová nejen pro náš kraj. Proto chceme posunout zázemí do podmínek 21. století, jelikož si to žáci, ale i pedagogové zaslouží. V nové budově budou umístěny učebny, dílny, ateliéry a potřebné zázemí pro výuku uměleckých oborů textilní výtvarnictví, užitná fotografie a média, průmyslový design, modelářství a návrhářství oděvů, grafický design a pro obor obalová technika. Součástí budou i dvě počítačové učebny. Ostatní učebny školy zůstanou v areálu v Zahradní ulici,“ popsal projekt krajský radní pro oblast školství Josef Kozel.

 

Comments


bottom of page