top of page

U Larischovy vily se vzpomínalo na účastníky protinacistického odboje a parašutisty

V areálu Larischovy vily v Pardubicích se uskutečnilo pietní setkání k uctění památky výsadkářů ze skupiny Silver A, ležácké tragédie a účastníků pardubického odboje. Pardubický kraj společně s Památníkem Lidice a Československou obcí legionářskou připravil pro letošní rok, kdy si připomínáme 80 let od tragických událostí období heydrichiády, řadu vzpomínkových a vzdělávacích akcí či hraný dokument Stříbrné requiem.

„V sobotu to bude přesně 80 let od chvíle, kdy se radista Jiří Potůček ze skupiny Silver A prostřednictvím vysílačky Libuše poprvé úspěšně spojil s Londýnem ze svého úkrytu v kamenolomu Hluboká u Ležáků. Začal tak plnit jeden z hlavních úkolů tohoto výsadku, který byl společně se skupinami Anthropoid a Silver B vysazen na území Protektorátu 29. prosince 1941. Osudy Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, jsou veřejnosti dobře známé, stejně tak dalších parašutistů, kteří zahynuli v kostele v pražské Resslově ulici parašutistů. Je však nutné si připomínat činnost nejen jich, ale i dalších spolupracovníků, jejichž síť byla na Pardubicku velmi rozsáhlá a dobře organizovaná. Měli bychom si proto připomínat osudy Arnošta Košťála, manželů Hladěnových a Krupkových, Věry Junkové nebo Lidmily Malé, kteří za svoji pomoc parašutistům nalezli smrt na popravišti u Zámečku,“ řekl hejtman Martin Netolický.

V období od 3. června do 9. července bylo na nedalekém popravišti popraveno 194 lidí, mezi kterými byli také obyvatelé osady Ležáky, kterou nacisté vypálili 24. června 1942 jako odplatu za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. „Jsem přesvědčený, že bychom si jako společnost měli připomínat nejen veselá výročí, ale i tragické okamžiky našich dějin. Proto jsme společně s Památníkem Lidice a Československou obcí legionářskou připravili celou řadu aktivit, kterými chceme vzdát hold všem účastníkům protinacistického odboje,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že podrobné informace o klíčových událostech období heydrichiády či seznam doprovodných akcí naleznou zájemci na stránkách www.heydrichiada80.cz.

Až do konce ledna mají lidé možnost v sále Jana Kašpara v budově Reálky na Krajském úřadě Pardubického kraje zcela zdarma navštívit výstavu kreseb malířky Zdenky Landové, které autorka věnovala hrdinství čs. parašutistů a jejich spolupracovníků z řad domácího protinacistického odboje. Obrazy jsou součástí rozsáhlého cyklu 150 děl, která vznikla v polovině 60. let minulého století. Rodina Zdenky Landové na jaře roku 1942 ve svém domě ukrývala nadporučíka Adolfa Opálku, velitele paraskupiny Out Distance. Výstava bude otevřena do konce ledna každý den od 8 do 18 hodin.

2 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page