top of page

Transformace České pošty musí být komunikována se starosty i zaměstnanci

V rámci konference Život v obcích 2023+, kterou v Pardubicích pořádá Sdružení místních samospráv ČR, se setkali hejtman Pardubického kraje Martin Netolický s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou, europoslancem Stanislavem Polčákem, náměstkem ministra pro místní rozvoj Radimem Sršněm a místopředsedou SMS ČR Tomášem Chmelou. Řeč byla především o aktuální situaci České pošty či nastavení rozpočtového určení daní pro kraje.

„Aktuálně řešená situace České pošty je samozřejmě otázkou, která nyní hýbe všemi regiony napříč republikou a je to téma také pro Sdružení místních samospráv, protože logicky starostové se ptají a chtějí znát odpovědi na své otázky. Osobně považuji za nesmírně důležitou komunikaci nejen k veřejnosti, samosprávám, ale především také dovnitř České pošty směrem k zaměstnancům, což jsou často celoživotní srdcaři, kterým osud podniku není lhostejný a zaslouží si férové jednání. V tuto chvíli očekáváme, že ministerstvo vnitra zveřejní jasný transformační plán, který bude podložený konkrétními daty a opatřeními. Jsem přesvědčen, že veřejnost si zaslouží znát reálnou situaci České pošty a plány státu,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který je zároveň členem dozorčí rady České pošty. Hejtman také připomněl, že kraj nyní finalizuje přípravu dotačního titulu, který by mohl obcím pomoci s přechodem standardní pošty do režimu Pošta Partner.

V rámci jednání byla akcentována také problematika nastavení rozpočtového určení daní pro kraje, které je pro Pardubický kraj dlouhodobě nevýhodné oproti stejně velkým krajům. „Stávající rozdělení RUD pro kraje znamená, že například kraj Vysočina má příjmy o 1,4 miliardy korun ročně vyšší než náš kraj, což je samozřejmě dlouhodobě neudržitelné a je to znát například na opravách silnic nižších tříd. Pokud by se podařilo změnit RUD tak, jak se nyní jedná, mohli bychom meziročně získat až o 900 milionů korun navíc, což je samozřejmě objem, který by výrazně pomohl v rámci našich investičních akcí mimo jiné právě do silnic nižších tříd,“ vysvětlil hejtman.

7 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page