top of page
  • Obrázek autora3PK

Samosprávy se bouří proti formě kompenzačního bonusu, která je může připravit o 15 miliard korun

Pardubice - Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický se připojil k výzvě SMO ČR, SMS ČR, SPOV, NS MAS a Asociace krajů, která se týká způsobu schválení a projednání zákona o kompenzačním bonusu. Ten by mohl pro samosprávy znamenat výpadek prostředků v objemu 15 miliard korun nad rámec propadů v daňových příjmech přímo souvisejících s pandemií koronaviru. To by značně omezilo další investice a tím i pomoc při restartu české ekonomiky.

„Nouzový stav a stav legislativní nouze umožnil schvalování zákona o kompenzačním bonusu ve zrychleném režimu a bohužel se ukazuje, že nedostatečná diskuse vede k nepromyšleným dopadům na obce a kraje. Od počátku koronavirové krize jsme byli ubezpečování představiteli vlády, že nedojde ke změnám v rozpočtovém určení daní, a že nemáme jako samosprávy škrtat ve svých rozpočtech a naopak máme maximálně investovat. To jsme jako krajská samospráva naplnili, jelikož žádná investice, kterou máme naplánovanou, nebude pozastavena. Považujeme za zcela zásadní, abychom pomohli státu veřejnými investicemi v restartu české ekonomiky,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Ten společně se zástupci zájmových organizací samospráv, mezi které patří Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Spolek pro obnovu venkova, Národní síť MAS či Asociace krajů ČR, odmítá stávající konstrukci kompenzačního bonusu a jeho dopady na územní samosprávy. „Vyplácení bonusů pro OSVČ, či další vybrané skupiny znamená pro samosprávy výpadek až 15 miliard korun nad rámec předpokládaných dopadů ekonomické krize. Jen pro náš kraj přesáhne částka 75 milionů korun. Nutno dodat, že i bez dopadu kompenzačního bonusu předpokládáme propad v daňových příjmech meziročně o 800 milionů korun. Jsem přesvědčený, že 15 miliard není pro stát neúnosná částka, zvláště když obce a kraje mohu svojí investiční činností pomoci návratu ekonomiky do normálu,“ sdělil hejtman Netolický.

Comentários


bottom of page