top of page
  • Obrázek autora3PK

Síť cyklotras v Toulovcových Maštalích doznává změn. Zlepší se i zázemí pro elektrokola

Na setkání s vedením Proseče přijel v úterý hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Se starostou Janem Macháčkem, místostarostou Miloslavem Hurychem a ředitelkou základní školy a radní města Romanou Peškovou. Řeč byla mimo jiné o projektu na přeznačení cyklotras v Mikroregionu Maštale, na který kraj finančně přispěl. V dalších etapách plánuje mikroregion rozšíření mobiliáře včetně dobíjecích stanic na elektrokola.

„Lokalita Toulovcových Maštalí patří mezi jednu z nejnavštěvovanějších oblastí v našem kraji. Skalní útvary lákají každoročně tisíce lidí z řad pěších a cykloturistů. Právě pro ně Mikroregion Maštale dokončuje obnovu a vylepšení značení sítě cyklotras. Kromě obměny značení došlo k novému trasování, úpravě tras, ale také napojení na náš hrad Rychmburk a železniční stanici v Předhradí. Změna tras byla konzultována se starosty členských obcí, ochránci přírody a dalšími klíčovými subjekty tak, aby se celá oblast ještě více zatraktivnila,“ uvedl hejtman Martin Netolický, kterého starosta Proseče a předseda Mikroregionu Maštale Jan Macháček informoval také o dalších projektech pro turisty. „V letošním roce by měla být realizována první etapa instalace dobíjecích stanic pro elektrokola na trase Hluboká – Proseč – Budislav, protože roste počet cyklistů, kteří elektrická kola využívají. Touto infrastrukturou se tak maštale více otevřou také cyklistům, kteří nejsou tolik fyzicky zdatní,“ řekl hejtman.

Druhým tématem jednání byly také investice do dobrovolných hasičů. V loňském roce převzali prosečtí hasiči dopravní automobil, na jehož pořízení přispěl částkou 300 tisíc korun také Pardubický kraj. Nyní Proseč řeší pořízení nové hasičské cisterny, jelikož ta stávající je téměř 40 let stará a dosluhuje. Řeč byla také o přípravě stavebních parcel pro výstavbu rodinných domů či o připravované rekonstrukci náměstí, na kterou chce žádat město o dotaci z fondů EU přes Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

Dalším projektem je vybudování přírodního koupacího biotopu na místě původního koupaliště. „Stávající koupaliště z 30. let 20. století netěsní a je po všech stránkách nevyhovující. Proto připravujeme vybudování přírodního koupacího biotopu. Spolupracujeme s projekční kanceláří, která navrhovala koupaliště v Hlinsku, které je z našeho pohledu vzorovým projektem. Pro zásobování koupaliště máme připraven nový vrt s vysokou vydatností. Jsem přesvědčený, že pokud se nám tento projekt podaří zrealizovat, tak rozšíříme další možnosti rekreace v celém mikroregionu,“ sdělil starosta Proseče Jan Macháček.

Comments


bottom of page