top of page

Projekt Tatra do škol dal krajským silničářům předčasný vánoční dárek

Už měsíc před vánočními svátky dostala dvě cestmistrovství Správy a údržby silnic Pardubického kraje velký dárek. Zbrusu nové oranžové tatrovky sestavené přímo pro cestáře ve dvou krajských středních automobilních školách. Vozy hned vyrazí do provozu a zapojí se do boje s nástrahami zimního počasí, jedna na Hlinecku, druhá na Lanškrounsku. Oba náklaďáky vznikly díky projektu Tatra do škol.

Projekt běží v Pardubickém kraji už několik let. Jeho princip je jednoduchý – automobilka dodá potřebné díly, studenty zaškolí a oni pak pod dohledem mistrů sestavují nákladní vozidlo. To následně putuje do továrny ke kontrole a projde nezbytnou homologací, aby mohlo na silnici. Ještě než si od něj silničáři převezmou klíčky, je každý vůz osazen potřebnými doplňky. V tomto případě to v jičínském Kobitu byla sypačová nástavba, radlice, upínací deska, podmetací řetězy, světelná rampa a energetické vývody pro pohon sypače.

Pardubický kraj díky projektu Tatra do škol získává kromě aut potřebných pro obnovu vozového parku silničářů velký bonus – umožní žákům svých středních škol formou prestižní praxe získat praktické dovednosti.

Vozy letos pro silničáře sestavili žáci ve Střední škole automobilní Holice a Střední škole automobilní Ústí nad Orlicí. Možnost sestavit skutečný automobil, který se dostane až na silnici, vidí jako velkou příležitost pro rozvoj a praxi žáků krajský radní pro školství Josef Kozel. „Dělá se něco, co v reálném životě vidíme. Děti ve školách v tu chvíli dělají něco, co má smysl pro ně samotné, protože takzvaně neklepou nýtek do nekonečna, ale opravdu vyrobí něco, co slouží,“ konstatoval radní Kozel. „I podle toho, co víme od jejich mistrů odborného výcviku, ti žáci díky tomu profesně přímo rostou před očima, objevují věci, které u tabule nevysvětlíte.“

Přímo na půdě sídla silničářů klíčky od nových vozů symbolicky putovaly za účasti studentů mezi těmi, kteří se na jejich vzniku podíleli. Z rukou zástupkyně automobilky, která „stavebnici“ připravila, představitelům škol, kde je postavili, od nich reprezentantům Kobitu, v němž auta dostala potřebné vybavení, až do rukou ředitele Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeňka Vašáka. Ten je rovnou mohl předat cestmistrům z Hlinska a Lanškrouna. „Tam hned odjedou a rovnou se zapojí do zimní údržby. Teplota se nám snižuje, sníh padá a v těchto zmíněných lokalitách kraje už sypače jezdí,“ prohlásil ředitel Vašák. Ten měl z obohacení vozového parku radost a potvrdil, že v projektu budou krajští silničáři i nadále pokračovat. A to i přes to, že tento způsob pořízení aut je náročnější, než přímý nákup z automobilky. „Určitě se to vyplatí. Nic není zadarmo, a pokud chce mít člověk nějakou přidanou hodnotu, chce, aby ten nákup měl širší význam právě tím pozitivním dopadem ve školství, musí počítat s tím, že to bude trošku komplikovanější. Ale jsem přesvědčený, že se to vyplatí.“

3 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page