top of page

Netolický: Ve výrobě ochranných prostředků bychom měli být do budoucna soběstační

Jak vnímá stávající systém zásobování a co očekává od chytré karantény, jsme se zeptali hejtmana a předsedy krajské bezpečnostní rady Martina Netolického.Pane hejtmane, v pondělí jste vyhlásili výzvu pro podnikatele, kteří chtějí pomoci s bojem proti šíření koronaviru. Co si pod touto výzvou představit? Jedná se o výzvu pro předkládání projektů na konkrétní inovace a vývoj osobních ochranných pracovních prostředků. I přesto, že nyní přichází dodávky z Číny, tak je stále velký nedostatek respirátorů nejvyšší kvality, tedy FFP3. V posledních dnech se k nám dostávalo stále více různých podnětů, jak využít stávající výrobní kapacity tak, aby se začaly vyrábět třeba právě respirátory či jiné ochranné prostředky. Pokud by se to podařilo, a já pevně věřím, že ano, tak bychom v budoucnu nemuseli nakupovat předražené pomůcky od výrobců a překupníků a budeme schopni zásobovat trh našimi výrobky. Tato výzva, která bud plně kryta z rozpočtu kraje, by měla podnítit činnost výrobců v našem regionu, kteří dají práci našim lide. V této nelehké době je to také jistá forma pomoci zaměstnanosti a zároveň by se mělo zlepšit zásobování ochrannými prostředky. Doufám, že se iniciativa podaří a zájemců bude hodně, což již koneckonců v rámci předběžných dotazů je.

V posledních dnes se hovoří o způsobu a především rychlosti testování na nákazu koronavirem. Ozývají se hlasy, že je současný proces pomalý. Čeká nás zlepšení? V rámci našich videokonferencí Asociace krajů se členy vlády se na testování dotazujeme pravidelně. Postupně by mělo docházet ke zlepšení a rozšiřování kapacit. Setkáváme se, a to samozřejmě nejen v našem kraji, se zpochybňováním čísel testovaných osob. Jsme konfrontováni s internetovými stránkami Krajské hygienické stanice, avšak je nutno zmínit, že na těchto stránkách jsou pouze počty lidí, které k testu doporučila právě krajská hygiena. Počty jsou daleko vyšší, protože doporučit k testování mohou praktičtí lékaři, epidemiologové či nemocnice. V České republice máme nyní okolo šesti tisíc testovaných za den a v rámci chytré karantény se plánuje až deset tisíc denně.

Chytrá karanténa je horkým tématem posledních dnů. Co si pod ní máme představit? Takzvaná chytrá karanténa je nyní testována v několika krajích a postupně se očekává její aplikace na celou Českou republiku. Cílem je zapojení mobilních operátorů v rámci kontaktů konkrétní nakažené osoby. Nyní toto epidemiologické šetření probíhá standardně prostřednictvím hygieny, pro kterou bude chytrá karanténa další zátěží, ale očekává se, že identifikací dalších osob dojde k eliminaci možnosti nákazy pro širší okolí. Nyní s napětím čekáme, jak bude nastavena metodika od ministerstva zdravotnictví.

4 zobrazení

Comments


bottom of page