top of page

Na Zakarpatí zamířila z kraje další zdravotnická technika


Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil v pátek Zakarpatskou oblast na Ukrajině. Do té poslal kraj od počátku ruské agrese již téměř třicet kamionů s humanitární pomocí. Tentokrát se jednalo o druhou dodávku specializované zdravotnické techniky včetně pěti sad na ohřev krve či tří plicních ventilátorů do extrémních podmínek.

„V rámci první cesty do Zakarpatí, kdy jsme z rozpočtu kraje pořídili 21 elektrocentrál a 11 čerpadel a další zajistili dobrovolní hasiči z příspěvků obcí, jsme se domluvili na konkrétním potřebném materiálu, který pořídíme. Tím byla především speciální zdravotnická technika, která není běžně k dostání a není tak součástí humanitárních sbírek,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Kromě bandáží, tlakových obvazů, takzvaných turniketů pro zastavení krvácení či různých kanyl jsme pořídili také pět speciálních sad na ohřev krevní plazmy a tři plicní ventilátory pro využití v extrémních bojových podmínkách v celkové hodnotě přesahující dva miliony korun,“ řekl hejtman.

Ten se svým protějškem Volodymyrem Chubirkem jednal také o dalších možnostech pomoci. „V Užhorodě samotném, který má téměř 120 tisíc obyvatel, je nyní přes 30 tisíc uprchlíků a problémem je tak infrastruktura pro jejich ubytování. Proto jsme byli požádáni, zda bychom mohli zajistit pračky, ledničky či mobilní toalety a sprchy do škol a dalších nouzových ubytovacích zařízení. Nechceme vozit na Ukrajinu nahodilý materiál, ale pomáhat skutečně tím, co je potřeba. Jedná se také například o instantní polévky, které jsou vhodné pro rychlou přípravu ve velkých uprchlických centrech či konzervy a další trvanlivé potraviny,“ sdělil hejtman.

4 zobrazení

Comments


bottom of page