top of page

Petr Škvařil: Naštvalo mě, že za namalování jedné čáry a dvou slov mohou jít na rok „do chládku“

Aktualizováno: 25. 5. 2020

Starosta Květné Petr Škvařil (kandidát 49 za 3PK) rozběhl v těchto dnech petici za zastavení stíhání dvou mužů, kteří na některých silnicích vyznačili bílou barvou starou zemskou hranici mezi historickými zeměmi Čechy a Morava. Zemská hranice se začala historicky formovat koncem 12. století a její průběh z podstatné části sledoval rozvodí mezi povodím Labe a povodím Dunaje. Fakticky přestala zemská hranice existovat k 31. 12. 1948, byť její malé úseky jsou totožné s administrativní hranice krajů. Téměř celá hranice je potom dodnes součástí hranic jednotlivých katastrů obcí. V této souvislosti nám Petr Škvařil odpověděl na několik otázek.

D35 je pro ŘSD jednou z priorit. Napojení Orlickoústecka u Litomyšle v budoucích plánech zůstává

Zemská hranice je více než sedmdesát let minulostí. Přesto celá záležitost vyvolala vekou pozornost medií a občanů. Čím si to vysvětlujete?

Je pravdou, že občané, kteří žijí na Českomoravském pomezí, mají velice dobrou povědomost o své historické hranici mezi Moravou a Čechami. Obyvatelé Květné si například pamatují, že v devadesátých letech minulého století zde byly umístěny dva hraniční kameny. Je pochopitelné, že lidé, kteří zde nežijí, tuto znalost nemají. Osobně si myslím, že samotná hranice je velice důležitý kulturní odkaz naší minulosti, který, i když si to nechceme připustit, promlouvá i do dnešní doby.

Ale proč zrovna petice?

K rozběhnutí petice za zastavení stíhání dvou mužů, kteří namalovali čáry a nápisy na komunikaci, mě vedla nesmyslnost postihu a úřední šikana. Myslím si, že stát by měl řešit například billboardy kolem silnic, kterých je velké množství, měly být dávno odstraněny a dodnes nejsou. Zákony jsou stejné pro všechny, ale když vidím kolik zbytečných čar je na rekonstruovaných komunikacích, tak to odpovědné pracovníky netrápí. V Poličce loni po rekonstrukci vedlo špatné vodorovné značení přímo na ostrůvek, který byl součástí přechodu pro chodce.

Vy osobně se cítíte jako Čech nebo Moravák?

Já sám jsem se narodil na Moravě, dokonce v Brně, ale můj děda pochází z Hané a já mám takový

ten hanácký nátisk. Určitě však nejsem žádný moravský nacionalista. Moje manželka je Češka, takže žiji ve spokojeném Česko – Moravském rodinném svazku.

Přesto, nemáte strach, že budete z moravského nacionalismu obviněn?

Možné to je, ale strach určitě nemám. Jenom mě mrzí, že si v dnešní době moc nevážíme různých názorů, které nás obohacují o jiný úhel pohledu na věc. Já osobně jsem dobu jednoho úředně povoleného názoru zažil a nechtěl bych se do ní vracet. Jsem přesvědčen, že jednota v různosti byla nesmírně důležitá v každé době. Dnes jsou zde navíc někteří politici, kteří umí politickou scénu ovládat primitivním populismem a nacionalismem a ten nás rozděluje - ne hranice, která má oporu v historii.

Čáru na silnici časem smyjí deště nebo ji odstraní cestáři. Ale co dál?

Bohužel v dnešní době upadají hodnoty našich předků. Je to sice obecného obecná formulace,

ale je to tak. Česká republika má tři historické země – Čechy, Moravu a Slezsko, ale to vnímání

obyvatelstva je hodně slabé. Nedovedu si představit, jak by měl vzdělávací proces do toho sáhnout, protože ten úpadek hodnot je mnohem větší a nějaké čáry na silnici to nezastaví. Změna pohledu na to, co spoluvytvářelo naši minulost, kdy víra, pravda a poctivost něco znamenala. V dnešní době, když je někdo poctivý, tak to ve skutečnosti nikoho neosloví. Ale mít dobré PR a přitom být dacanem, to lidi osloví- bohužel.


Jaký je zájem o petici?

V tomto okamžiku máme asi 600 podpisů, je to jistě úspěch, ale je to týmová práce.

Moravská národní obec zastoupená paní Lenkou Holaňovou mi poradila, jak se vlastně taková petice připravuje. Ale nejdůležitější jsou skupiny lidí, které se dobře připravily se šablonami a barvou a celé to vlastně odstartovaly během jedné noci.

A jaké jsou vaše osobní pocity z celé akce?

No, jako hrdina rozhodně si rozhodně nepřipadám. Těmi jsou spíš ti, kteří nám tu zemskou hranici připomenuli. Já jsem se pouze snažil ze svého postu starosty na něco upozornit a hlavně pomoci. Snad veřejný tlak pomohl ke změně kvalifikace možného trestného činu na přestupek.

A kde je možné petici podepsat?

Petici naleznete na tomto odkazu. Předem děkuji za jakoukoliv podporu dobré věci.

125 zobrazení

Comments


bottom of page