top of page

Mincovní poklad proslavil jednu z nejmenších obcí v kraji

Do jedné z nejmenších obcí v Pardubickém kraji, kterou je Vysoká nedaleko Jevíčka, dorazil ve čtvrtek ráno hejtman Martin Netolický. Se starostou Milanem Křečkem hovořil o mimořádném mincovním nálezu stříbrných a zlatých mincí, z nichž nejstarší pochází z poloviny 15. století. Řeč byla také o opravách silnic či úpravě obecního úřadu, který je ve špatném technickém stavu.

„Vysoká je druhou nejmenší obcí v našem kraji a žije zde přibližně 40 obyvatel. K tomu je na území obce také 84 rekreačních objektů. To se samozřejmě odráží také na obecním rozpočtu, který nedosahuje ani jeden milion ročně, což po zajištění provozních nákladů neumožňuje přílišnou investiční činnost. Důležitou je pro obec nyní oprava místních komunikací po instalaci dešťové kanalizace. Na opravu obec žádá dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj. My bychom zřejmě navázali opravou části naší krajské komunikace,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Velkým problémem je také stav obecního úřadu, ve kterém se nachází i obecní knihovna. „Technický stav budovy obecního úřadu není dobrý. Část střech a stropů je dokonce v havarijním stavu. Proto vedení obce uvažuje o rekonstrukci nebo stavbě zcela nového úřadu. Vzhledem k finanční zátěži je jednou z možností také modulární kontejnerová stavba,“ sdělil hejtman Netolický. „V rámci finančních možností bychom rádi obci pomohli, protože obecní úřad slouží také jako místo setkávání občanů, pro spolkovou činnost či pro hasičské schůze,“ řekl hejtman.

Mincovní nález

Vysoká se proslavila v létě 2020, když byl na polích u obce nalezen mincovní poklad, jehož hodnota přesahuje deset milionů korun. Jedná se o zlaté a stříbrné mince, z nichž nejstarší byl polský půlgroš z poloviny 15. století. Nejmladší mince pochází z roku 1671. „Jedná se o jeden z největších mincovních nálezů posledních let v našem kraji. Proto jsme se rozhodli nálezce odměnit nikoliv posudkem dle hodnoty drahých kovů, což by mohlo být pro další nálezce demotivační, ale schválili jsme dar v hodnotě 560 tisíc. Zohlednili jsme tak kulturně historickou hodnotu, která je vzhledem k rozsahu nálezu poměrně vysoká,“ vysvětlil postup kraje hejtman Martin Netolický.

6 zobrazení

Comments


bottom of page