top of page
  • Obrázek autora3PK

Líšnice řeší bezpečnost dopravy

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil v úterý odpoledne Líšnici, která se nachází přibližně tři kilometry od Žamberka na silnici směrem na Pastviny a Králíky. Se starostou obce Pavlem Štefkem hovořil především o rozvojových plánech obce, využití krajských dotací či záležitostech v oblasti dopravy.

„Líšnice se momentálně vzhledem k uzavírkám na Suchém vrchu potýká se zvýšenou intenzitou osobní dopravy. I bez ní je ale problémovým místem úsek silnice za obecním úřadem na výjezdu směrem na Pastviny. Je zde jednak zatáčka u restaurace, ale také zúžení u hřbitovní zdi a křížení se silnicí směřující ke sportovnímu areálu a sokolovně. Obecně je tak celý úsek nepřehledný jak pro řidiče, tak pro chodce a cyklisty. Proto budeme chtít ve spolupráci s obcí a Správou a údržbou silnic Pardubického kraje najít odpovídající řešení, abychom zajistili zvýšení bezpečnosti v této části obce,“ řekl hejtman Martin Netolický. Ten se starostou Pavlem Štefkem hovořil také o opravách místních komunikací, které obec v tuto chvíli realizuje v oblasti.


Společně navštívili také sokolovnu z roku 1926, kterou se díky krajským dotačním programům daří obci v posledních letech opravovat. V letošním roce plánuje obec výměnu radiátorů a do budoucna bude zvažovat také řešení úpravy dožívající kotelny. Krajskou dotaci využila Líšnice také například na opravu kapličky v blízkosti původní hasičské zbrojnice z roku 1913, která nyní po několikaleté rekonstrukci slouží jako minimuzeum. Líšnice Obec Líšnice leží v podhůří Orlických hor, podél toku řeky Divoké Orlice, asi tři kilometry východně od Žamberka. Dominantou obce je kostel sv. Rodiny z roku 1869, jehož věž je viditelná ze širokého okolí. Pozornost si také zaslouží drobné sakrální stavby roztroušené po vesnici a původní cihlová hasičská zbrojnice z roku 1913, kolem které vede cyklotrasa na přehradu Pastviny. Široké využití nabízí sportovní areál „U Smrku“ a sokolovna. Ke kulturnímu a společenskému životu v obci významně přispívají místní spolky a organizace. Nejstarší je sbor dobrovolných hasičů založený v roce 1887, který každý rok 5. července pořádá soutěž v netradičním požárním útoku O putovní pohár starosty obce Líšnice. TJ Sokol působí v obci od roku 1920. Aktivní je také spolek myslivců a zahrádkářů. Na Babiččině statku můžete strávit den ve společnosti koní a zvířat chovaných na venkově. Alternativní půda Mezi Trámy v Zakopance je místem výstav, tanečních vystoupení i divadel.

Comments


bottom of page