top of page
  • Obrázek autora3PK

Krajskou záchranku čekají investice do čtyř výjezdových základen

Připravované investiční aktivity Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje pro rok 2024 byly hlavním tématem jednání hejtmana Martina Netolického s ředitelem krajské záchranky Igorem Paarem. V nejbližší době jsou připravovány stavby nových základen ve Svitavách, Litomyšli, České Třebové a přístavba k základně v Hlinsku. Řeč byla také o pořízení nových záchranářských vozidel.

„Momentálně máme několik rozpracovaných projektů na budování či úpravy výjezdových základen v regionu. Nejdále jsme v případě Svitav a Litomyšle. Ve Svitavách vznikne výjezdová základna na nově otevřeném obchvatu města a její vybudování je nezbytným předpokladem pro další rozvoj Svitavské nemocnice. Předpokládaná hodnota této stavby je dle projektu 88 milionů korun včetně daně. Předpokládáme, že na druhé únorové jednání krajské rady bude předložen výsledek výběrového řízení na dodavatele stavby. Zahájení realizace předpokládáme v tuto chvíli v květnu s tím, že čekáme na rozhodnutí o přiznání dotace. V případě Litomyšle chceme opustit prostory v centru města, kde sídlí také profesionální hasiči. Jedná se o místo, ze kterého se velmi složitě vyjíždí na světelnou křižovatku u autobusového nádraží v centru města. V tomto případě se pohybujeme na předpokládané hodnotě stavby ve výši 42 milionů korun včetně daně. Na jednání krajské rady 15. ledna předpokládáme schválení výběru dodavatele. Samotné zahájení stavby by mohlo být v případě přiznání evropské dotace v průběhu března letošního roku,“ řekl hejtman.

Za necelých 10 milionů korun navíc kraj připravil přístavbu nové garáže pro sanitní vozidla v Hlinsku. „Hlineckou základnu jsme upravili v roce 2015 a nyní nás čeká přístavba prostoru se dvěma garážovými místy pro zásahová vozidla, vybudování zpevněné plochy pro dieselagregát včetně jeho instalace a napojení na stávající budovu a přístavbu a vybudování zpevněné parkovací plochy pro zaměstnance a zásobování. Přístavba bude sloužit pro výjezd sanitních vozidel dvou posádek v 24 hodinovém provozu,“ vysvětlil ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Igor Paar s tím, že v průběhu ledna by mělo být předáno staveniště s dokončením v říjnu letošního roku.

Úplně nová základna je plánována v České Třebové na silnici I/14 směrem na Svitavy a Lanškroun. „V tuto chvíli máme připravenou studii na nový objekt se dvěma garážovými místy pro sanitní vozidla a jedním garážovým stáním pro speciální vozidlo určené k nasazení při vzniku mimořádných událostí s hromadným postižením osob. Zároveň by zde měl být umístěn regionální strategický sklad zdravotnického materiálu a sklad pneumatik pro zásahová vozidla. Pokud vše půjde podle našich plánů, tak bychom chtěli stavbu zahájit v roce 2025,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Comments


bottom of page