top of page

Kraj pomohl od roku 2016 dobrovolným hasičům s pořízením 167 dopravních automobilů

Podpora dobrovolných hasičů a modernizace jejich techniky patří dlouhodobě mezi jednu z priorit Pardubického kraje. Ten od roku 2016, kdy vznikl státní dotační titul na nákup dopravních automobilů, podpořil částkou necelých 50 milionů korun pořízení 167 automobilů. Dopravní automobily byly velice důležitou součástí v rámci distribuce osobních ochranných prostředků a dezinfekce v nouzovém stavu.

„Od samého počátku, kdy vznikl dotační titul na pořízení dopravních automobilů pro jednotky sborů dobrovolných hasičů, jsme avizovali, že se k této dotaci jako kraj přihlásíme. Automobily totiž mají na obcích mnohonásobné využití, a to nejen pro samotné dobrovolné hasiče, ale také pro přepravu mládeže na soutěže v hasičském sportu či jako dodávky pro přepravu materiálu,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Celkově jsme od roku 2016, kdy tento dotační titul vznikl, podpořili nákup 167 dopravních automobilů částkou necelých 50 milionů korun. V letošním roce se jednalo o 47 automobilů a obdobné číslo očekáváme také v příštím roce,“ dodal hejtman.


Parametry dotačního titulu vysvětlil krajský starosta dobrovolných hasičů Josef Bidmon. „Pro obce, které zřizují jednotky dobrovolných hasičů, je tato dotace velmi výhodná. Státní dotace na dopravní automobil je nastavena na maximální částku 450 tisíc korun, kraj k tomu přidává až 300 tisíc korun. Dotace tak otevírá dveře pro obce, které by se svým rozpočtem často jen velmi složitě hledaly peníze na nákup automobilu,“ řekl Josef Bidmon, který také připomněl zapojení automobilů do distribuce osobních ochranných pomůcek v nouzovém stavu. „V jeden čas jsme pro distribuci dezinfekčních prostředků měli zapojeno téměř 50 automobilů, což byla logisticky velmi náročná operace. Bez tohoto vybavení by bylo velice obtížné rozvoz materiálu organizovat,“ dodal Bidmon.


Dotační titul na pořízení dopravních automobilů v číslech:


2016 – 16 dopravních automobilů

2017 – 20 dopravních automobilů

2018 – 37 dopravních automobilů

2019 – 47 dopravních automobilů

2020 – 47 dopravních automobilů

154 zobrazení

Comments


bottom of page