top of page

Kraj objednal ochranné prostředky za 11 milionů korun

Pardubice - V souvislosti s avizovaným koncem nouzového stavu na území České republiky se v sále krajského zastupitelstva sešla Bezpečnostní rada Pardubického kraje pod vedením hejtmana Martina Netolického. Hlavní náplní byla rekapitulace postupu kraje v rámci pandemie koronaviru, a to včetně nákupů osobních ochranných prostředků, systému krajské distribuce a dalších náležitostí. Celkově kraj k dnešnímu dni objednal ochranné prostředky a techniku za více jak 11 milionů korun.

„Za dobu nouzového stavu proběhlo celkem 27 jednání krajského krizového štábu, který pravidelně vyhodnocoval jednotlivé nabídky na nákup osobních ochranných prostředků, jelikož se na nás obracela celá řada různých subjektů s cenami, které byly především v těch prvních dnech velmi přestřelené. Naše nákupy byly velmi uvážlivé a každou nabídku jsme několikrát zvažovali a konzultovali se zástupci Nemocnice Pardubického kraje. K dnešnímu dni jsme pořídili materiál a techniku za 11 milionů korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Celkově jsme objednali přes 87,5 tisíc respirátorů FFP2, již před vyhlášením nouzového stavu 15 tisíc textilních roušek, ale také tisíce litrů dezinfekce na ruce a na podlahy. K tomu nyní očekáváme dodávku teploměrů a sterilizačních boxů, které budeme rozdělovat do všech našich zařízení. Důležitou zprávou je, že jsme téměř veškerý materiál nakupovali u společností z našeho kraje se všemi potřebnými certifikáty a potvrzeními,“ sdělil hejtman Netolický.

Krajská hmotná rezerva

V souvislosti s nákupem z rozpočtu Pardubického kraje byla průběžně vytvářena rezerva pro případ akutní potřeby uvolnění ochranných prostředků. „V současné době máme v krajské rezervě přes 90 tisíc respirátorů FFP2, 300 tisíc ústenek a vinylových rukavic. Dále pak máme na skladě ochranné brýle, návleky na obuv či jednorázové ochranné obleky. Kromě toho jsme již vytvořili téměř 2 800 akutních balíčků, které slouží jako celotělová ochrana pro případ výskytu nákazy v některém z našich zařízení,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Zapojení dobrovolných hasičů

Nedílnou součástí fungování krajské distribuce osobních ochranných prostředků byli dobrovolní hasiči. „V polovině března byl nastaven harmonogram služeb jednotek pro centrální sklad Chrudim a pobočné sklady Ústí nad Orlicí a Litomyšli v režimu 24/7, kdy se jednotky střídaly vždy po dvanácti hodinách. Centrální sklad Chrudim byl obsazen vždy v počtu dvou jednotek a vozidel na směnu, sklady v Ústí nad Orlicí a Litomyšli po jedné jednotce v počtech tří až čtyř hasičů. Na každou probíhající směnu byla připravena pro každý sklad záložní jednotka,“ uvedl krajský starosta dobrovolných hasičů Josef Bidmon. „K dnešnímu dni se distribuce zúčastnilo celkem 85 jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí, což je necelých 480 členů. V rámci distribuce dezinfekce došlo k největšímu závozu, kdy se v jeden čas zapojilo 47 dopravních automobilů. Celkově jsme po dobu fungování najeli našimi vozy téměř 15 tisíc kilometrů,“ dodal Josef Bidmon.

5 zobrazení

Commentaires


bottom of page