top of page

Kraj letos podpoří fungování téměř stovky obecních prodejen

Pardubice - Malé obecní prodejny jednoznačně v průběhu koronavirové pandemie splnily svoji primární úlohu, a to zásobovat obyvatele základními potravinami. Pardubický kraj se proto i přes předpokládaný propad v daňových příjmech rozhodl, že podporu provozovatelům prodejen zachová v plné výši tak, jak bylo avizováno. Celkově je tak v plánu rozdělit 5,3 milionů korun. Na programu jednání krajské rady bude tento bod v pondělí 25. května.

„Podpora obecních prodejen, se kterou jsme začali již v roce 2009, se dlouhodobě ukazuje jako správný krok, a o to více v posledních měsících. I přes očekávané propady v daňových příjmech budou obecní prodejny jedním z dotačních titulů, které nebudeme nijak upravovat a žádosti provozovatelů prodejen, což jsou z velké části obce, pokryjeme dle plánu,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „V tuto chvíli jsme připraveni podpořit 98 žádostí, které doporučila odborná komise v celkovém finančním rozsahu 5,3 milionu korun. Jedná se tak o rekordní částku, která do obecních prodejen z krajského rozpočtu půjde. Zachování těchto a podobných služeb na venkově musí být i v této nelehké době jednou z priorit,“ uvedl hejtman.

Krajská podpora narůstá každým rokem, což potvrdil také radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. „Trend navyšování podpory ze strany kraje je patrný. V minulém roce jsme podpořili 85 žádostí, v roce 2018 to bylo 69 žádostí. Považuji za správné a potřebné zajistit obslužnost obcí a místních částí do 500 obyvatel, což potvrzují obyvatelé i starostové na území celého našeho kraje,“ řekl Václav Kroutil.

Jednou z obcí, která je dlouhodobě aktivní v rámci žádostí o podporu své obecní prodejny, je Přívrat nedaleko České Třebové. „Krajská dotace na podporu obecních prodejen je pro naši obec velmi důležitá, jelikož díky tomu můžeme získat až 100 tisíc korun. Provozovat prodejnu je pro obec vždy velmi náročné a výsledky jsou nejisté. Tato krajský podpora nám určitou formu jistoty dodává. Snažíme se, aby především starší občané nemuseli spoléhat na své příbuzné a mohli si v prodejně zajistit základní potraviny, ale také hygienické či další potřeby. Jdeme cestou prodeje kvalitních a tradičních regionálních potravin, od výrobců, které naši lidé znají a které se snažíme prodávat za přijatelné ceny,“ uvedl starosta Přívratu Jan Stránský.

44 zobrazení0 komentářů

Comentários


bottom of page