top of page

Domov mládeže v Přelouči je jako ze žurnálu. Má novou fasádu i interiéry

Žákům z gymnázia a odborné školy v Přelouči se už na internátě bydlí lépe. Za téměř 65 milionů korun byl domov mládeže v ulici Jaselská kompletně zrekonstruován. Kromě nových interiérů a celkového zateplení budovy se podařilo zvýšit také kapacitu ubytování z 50 na celkem 60 lůžek nebo vybudovat odborné učebny pro výuku grafických oborů.

S rekonstrukcí se začalo na konci roku 2021, dokončena byla letos v březnu. „Stavební práce se rozdělily na dvě etapy. První etapa byla zaměřená na rekonstrukci interiérů, v druhé etapě se pak objekt domova mládeže zateploval – měnila se okna, otopná soustava a opravovala fasáda. Celá investiční akce vyšla na necelých 65 milionů korun, z toho asi 34 milionů korun připadlo na rekonstrukci vnitřních prostor. Dalších téměř 31 milionů jsme vynaložili na zateplení budovy internátu,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že rekonstrukce byla hrazena především z krajského rozpočtu. Na projekt zateplení získal kraj dotaci z Operačního programu Životní prostředí v hodnotě asi 9 milionů korun.

Pardubický kraj investoval do přeloučské školy v posledních letech pravidelně, rekonstrukce domova mládeže však byla více než potřebná. „Na gymnáziu a odborné škole v Přelouči se specializují na výuku grafických oborů. Bez vhodných podmínek a vybavení se primárně v tomto odvětví ani řádně učit nedá. Součástí rekonstrukce interiérů domova mládeže tak bylo i vybudování odborných učeben pro výuku grafických oborů – fotoateliér, grafické učebny, technologické dílny pro polepy automobilů. Vedle odborných učeben se mohou žáci těšit i na zbrusu nové šatny, posilovnu, kuchyňky nebo kulturní místnost. Osobně velmi vítám, že se podařilo navýšit kapacitu ubytování pro žáky z 50 na 60 lůžek. Ta jsou rozdělena do 20 pokojů, které disponují novým sociálním zázemím a elektroinstalací,“ sdělil radní pro oblast školství Josef Kozel.

Součástí celkové rekonstrukce byla také přestavba vstupních prostor, v celém objektu jsou nové datové rozvody. Při zateplování se myslelo i na novou kotelnu. Celý areál kolem domova mládeže je navíc nově oplocen a jsou k němu vybudovány přístupové chodníky a cesty, stejně tak je nově vybudována i venkovní kanalizace. „V posledních letech jsme zde nechali rekonstruovat hřiště a sociální zařízení v objektu odborné výuky a v hlavní budově školy. Investovali jsme rovněž do zabezpečení školních objektů v podobě nového čipového systému. Díky všem postupným krokům je dnes škola ve velmi uspokojivém stavu. Grafické obory lákají v poslední době čím dál více dětí, jsem tedy rád, že můžeme dětem i jejich rodičům nabídnout kvalitní zázemí školy a internátu, kde žáci tráví většinu volného času po vyučování,“ dodal hejtman Martin Netolický.

2 zobrazení

Comentarios


bottom of page