top of page

Celostátní přebor ČOS ve sportovní všestrannosti v Pardubicích se přesouvá na příští rok

Poslední květnový víkend měl být v Pardubicích velkým sportovním svátkem Sokolů z celé republiky. Sokolská župa Východočeská-Pippichova byla pověřena náčelnictvem ČOS k uspořádání celostátního PŘEBORU ČESKÉ OBCE SOKOLSKÉ VE SPORTOVNÍ VŠESTRANNOSTI MLADŠÍHO ŽACTVA. Z důvodů všem nám známým se bohužel v letošním roce tyto přebory konat nebudou, musíme se tedy těšit na rok příští, až budeme v Pardubicích vyhlašovat Přeborníky ČOS.


Pojďme si v krátkosti připomenout, o čem tato velká sokolská soutěž mladšího žactva vlastně je. Soutěž sportovní všestrannosti je soutěží jednotlivců, v kategorii mladšího žactva i soutěží družstev. Jejím obsahem jsou závody ve sportovní gymnastice, šplhu, atletice a plavání. Soutěž je postupová, tzn. že začíná základními koly v jednotlivých tělocvičných jednotách, dále se koná župní (krajský) přebor a vše končí přeborem ČOS. Až po přebor župy se může pořádat jako soutěž otevřená i pro členy odboru sportu ČOS nebo členy jiných sportovních organizací, registrované ve sportovních svazech. Přeboru ČOS, což je finále soutěže sokolské všestrannosti, se mohou zúčastnit pouze závodníci oddílů všestrannosti T. J. Sokol.

Pardubice měly na konci května hostit závodníky – vítěze župních přeborů ze sokolských žup z celé České republiky. Očekávali jsme účast až 170 závodníků s doprovodem. Na pardubických sportovištích se spolu s organizátory a rozhodčími mělo pohybovat až 350 nadšenců ze sportovního sokolského prostředí. Program přeborů je především sportovní, ale my jsme měli připravené i další doplňkové akce, např. procházku po Pardubicích, chtěli jsme projednat možnost návštěvy dostihového závodiště, ale hlavně nás v sobotu večer mělo navštívit Divadlo Bolka Polívky s divadelním představením Letem sokolím. Věřím, že se nám tento program podaří naplnit i v příštím roce.

Přebory se do Pardubic vrátily po 13 letech. Již v roce 2007 byla župa organizátorem tohoto celostátního přeboru. Pojďte se se mnou podívat na několik fotografií z tohoto roku. Sami můžete porovnat, jak se všechna sportoviště změnila. Navštívíme pardubickou sokolovnu, kde se konaly závody ve sportovní gymnastice a ve šplhu, venkovní hřiště základní školy Benešovo náměstí, kde se závodilo v atletice a plavecký areál. Až si budete prohlížet fotografie, všimněte si, jak jsme řešili disciplínu plavání. V 50m bazénu jsme museli vytvořit bariéru, protože mladší žactvo plave pouze 25m. Pomocí plovoucího systému Connect-A-dock jsme bazén přepůlili.

Lenka Pařízková

Tajemnice a jednatelka Sokolská župa Východočeská - Pippichova


70 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page