top of page

Biskupice slaví. Jsou krajskou Vesnicí roku

Ani pošmourné počasí nepřekazilo v Biskupicích nedaleko Jevíčka velkou slávu. Obec na hranici Pardubického a Jihomoravského kraje se stala krajskou Vesnicí roku. Hodnotící komise ocenila především rozvoj obce, péči o zeleň či revitalizaci brownfieldů a nápaditou prezentaci aktivit obce. Poblahopřát Biskupicím přijeli také hejtman Martin Netolický, krajský radní pro venkov, životní prostředí a venkov Miroslav Krčil či náměstek ministra pro místní rozvoj Radim Sršeň.

„Biskupice patří mezi ty obce v našem kraji, kde dokonale funguje občanská pospolitost a místní jsou hrdí na to, že právě v této obci žijí. To samozřejmě souvisí s aktivitami obce pod vedením starosty Dalibora Šebka, který je ve funkci od roku 1998 a je opravdovým srdcařem. Samotná hodnotící komise ocenila především dlouhodobý rozvoj obce, činnost v oblasti lidové tvořivosti, péči o zeleň, intravilán i extravilán obce či revitalizaci brownfieldů a nápaditou prezentaci aktivit obce," uvedl důvody vítězství Biskupic hejtman Martin Netolický, podle kterého se kraj dlouhodobě snaží pomáhat s rozvojem obcí například modernizací silniční infrastruktury. „V oblasti Moravskotřebovska a Jevíčska jsme v posledních letech investovali stovky milionů korun do rozvoje silniční infrastruktury. Jsem přesvědčený, že pro rozvoj periferních oblastí našeho kraje je kvalitní silniční síť nezbytná a mohu slíbit, že v tom budeme pokračovat s přispěním evropských fondů i nadále," doplnil hejtman Martin Netolický.


Intenzivní krajská podpora obcím plyne také prostřednictvím různých dotačních titulů. „V rámci kraje jsme identifikovali lokality, které si prostřednictvím našich dotačních titulů zaslouží zvýšenou finanční podporu. Jedná se o takzvané strukturálně postižené regiony, které byly z různých důvodů znevýhodněné a my se i naší podporou snažíme tyto rozdíly smazávat," řekl radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil. V Pardubickém kraji se letos do soutěže Vesnice roku přihlásilo deset obcí.


Soutěž Vesnice roku v Programu obnovy venkova je každoročně vyhlašována již od roku 1995. Po dvouleté pauze způsobené koronavirovou pandemií se v letošním roce celorepublikově přihlásilo 175 obcí. „V rámci Ministerstva pro místní rozvoj se také snažíme navýšit intenzitu podpory pro regiony, které jsou na periferiích svých krajů a jsou z různých důvodů znevýhodněné a mohu slíbit, že v tom budeme pokračovat i nadále. Osobně mne vítězství Biskupic těší o to víc, že mám tento region rád a chovám k němu velmi vřelý vztah," vyznal se náměstek ministra pro místní rozvoj a starosta Dolních Studének Radim Sršeň.

29 zobrazení

Kommentare


bottom of page