top of page

Ateliéry uměleckoprůmyslové školy v Ústí nad Orlicí chce kraj začít stavět v příštím roce

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil v úterý město Ústí nad Orlicí. Se starostou Petrem Hájkem a místostarostou Jiřím Preclíkem jednal především o přípravách na vybudování nových ateliérů Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí, které by měly stát v areálu bývalé textilní společnosti Perla.

„Ještě před několika měsíci to vypadalo, že budeme stavět nové ateliéry Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí v bývalém průmyslovém areálu Perla z prostředků, které jsme vybojovali pro střední školy v našem kraji z Integrovaného regionálního operačního programu. V něm má každý kraj vyčleněné peníze, na které připravuje projekty. V našem případě je to kromě ateliérů v Ústí nad Orlicí také modernizace areálu SPŠ elektrotechnické v Pardubicích v ulici Do Nového, nová jezdecká hala pro Střední školu chovu koní a jezdectví v Kladrubech nad Labem a modernizace dílen na Střední škole gastronomické a technické v Žamberk. Poslední dva projekty byly spíše záložní, ale nyní se zdá, že bychom mohli realizovat všechny záměry. Máme totiž velkou šanci uspět v nové dotační výzvě zaměřené na revitalizaci brownfieldů, do které bychom chtěli zařadit právě vybudování ateliérů v Perle,“ sdělil hejtman Martin Netolický, který na téma uznatelnosti tohoto projektu opakovaně jednal mimo jiné se zástupci Ministerstva pro místní rozvoj. „Jsem rád, že úředníci přistoupili na náš výklad pojmu brownfield, protože se jedná o velký a nadčasový projekt, který posune nejen naši střední školu, ale také centrum Ústí nad Orlicí výrazně dál. Na stavbu bychom mohli obdržet až 150 milionů korun z celkových předpokládaných 192 milionů, což nám rozváže ruce také pro projekt jízdárny v Kladrubech a možná také pro dílny v Žamberku,“ řekl hejtman Martin Netolický s tím, že kraj ve spolupráci s městem činí všechny kroky k tomu, aby byla stavba v první polovině roku 2024 zahájena.


V nové budově budou umístěny učebny, dílny, ateliéry a potřebné zázemí pro výuku uměleckých oborů textilní výtvarnictví, užitná fotografie a média, průmyslový design, modelářství a návrhářství oděvů, grafický design a pro obor obalová technika. Součástí budou i dvě počítačové učebny.


Tématem jednání byly také investice kraje do silniční infrastruktury v širším okolí města. "Na konci listopadu loňského roku jsme dokončili práce na úseku silnice II/360 z Němčic do Sloupnice. Jedná se součást modernizace silnice z Ústí nad Orlicí do Litomyšle, která byla zařazena mezi stavby podpořené v rámci budování přivaděčů na dálnici D35," sdělil hejtman. V letošním roce pak začne první etapa modernizace silnice II/312 z Chocně na České Libchavy. „V dubnu po ukončení zimní údržby by mělo být předáno staveniště tak, abychom mohli zahájit práce na úseku České Libchavy - Rozsocha v její původní trase. V tomto případě jsme byli nuceni zahájení stavby odsunout mimo jiné z důvodu potřeby zachovat v území objízdné trasy, jelikož se zde sešlo více investičních akcí, a to na železničním koridoru, na státní silnici I/14 a naší modernizaci silnice z Ústí nad Orlicí směrem na Hrádek, kde bojujeme s nestabilním podložím a sesuvy půdy,“ vysvětlil hejtman Netolický.

2 zobrazení

Comments


bottom of page