top of page
  • Obrázek autora3PK

3PK: Náš program není seznamem prázdných slibů, nabízíme konkrétní řešení

Pod vedením hejtmana Martina Netolického půjde do podzimních krajských voleb koalice 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj. Ta je nově složena nejen ze zástupců Sociální demokracie, hnutí SproK a nezávislých kandidátů, ale také z politického hnutí VÝCHODOČEŠI. Ve volbách v roce 2020 získala koalice necelých 15 procent hlasů a osm mandátů v krajském zastupitelstvu. V rámci tiskové konference byly představeny stěžejní programové cíle, prvních 12 kandidátů do krajského zastupitelstva a dva kandidáti do Senátu.„Pro krajské volby v roce 2020 se nám podařilo dát dohromady tým lidí, kterým záleží na rozvoji našeho kraje, nehrají si na velkou politiku, ale řeší konkrétní úkoly napříč krajem. Tuto skupinu zkušených starostů, pedagogů, lékařů či zástupců různých spolků od Sokola po hasiče rozšiřujeme v letošním roce o další atraktivní jména, která mají ve svém okolí dobrou reputaci a chtějí pracovat pro kraj,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Podle něj kraj dlouhodobě investuje maximum prostředků, které má k dispozici, avšak neobejde se bez externích zdrojů. Proto hejtman usiluje o změnu. „Bohužel dlouhodobě tratíme na nespravedlivém přerozdělení daní v rámci rozpočtového určení daní pro kraje. Za napravení této křivdy bojujeme dlouhodobě a troufám si říci, že velmi hlasitě. Jsem rád, že nyní návrh, na kterém se dohodla Asociace krajů, projednala vláda. Dokud však nebude změna RUDu schválena, musíme upozorňovat na to, že náš kraj a jeho občané jsou ze strany státu znevýhodňováni. Pokud by byl návrh schválen, bude to pro náš kraj znamenat až 1,5 a 2 miliardy korun ročně navíc, což je de facto čtvrtina rozpočtu. To by nám umožnilo zvětšit investice do všech oblastí od zdravotnictví, přes dopravu až po školství,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Podle předsedy hnutí Sprok, starosty Letohradu, senátora a krajského zastupitele Petra Fialy, se má kraj pod vedením 3PK rozhodně čím pochlubit. „Jsem přesvědčený, že všichni naši zástupci v krajské radě, tedy vedle hejtmana Martina Netolického také radní Miroslav Krčil a Josef Kozel jsou odborníci, kteří nesedí v kanceláři, ale jezdí po regionu a zajímají se o konkrétní problémy a především je řeší. Zároveň pracují celé čtyři roky a ne jen posledních pár měsíců před volbami,“ řekl Petr Fiala z Letohradu.

Novým subjektem, který se pro letošní krajské volby zapojil do projektu 3PK Pro prosperující Pardubický kraj, jsou VÝCHODOČEŠI, které jako lídr na společné kandidátce zastupuje radní města Pardubic, František Brendl. „Jsme regionální hnutí, které zajímá, co se v našem kraji děje a kam směřuje. Kraj pod vedením Martina Netolického a 3PK si dlouhodobě vede velmi dobře a sledujeme to od Pardubic až po malé obce na Moravskotřebovsku a Jevíčsku. Jen v Pardubicích, a často si to neuvědomujeme, nám kraj vybudoval moderní nemocnici, investuje do zámku, Automatických mlýnů, ale také do středních škol či silnic v okolí krajského města. Další výzvy nás čekají a chceme pomoci našimi zkušenostmi s rozvojem celého kraje,“ řekl František Brendl.

Prioritní témata pro krajské volby nechtějí zástupci 3PK prozatím prozrazovat, a proto zatím zveřejnili jen vybrané hlavní cíle. „Každý, kdo kandiduje do krajských voleb, chce investice do silnic, zdravotnictví, školství či sociální péče. Víme, že si konkurenční strany a hnutí čtou náš program a reagují na něj. Proto budeme jednotlivé programové body zveřejnovat postupně. Mezi klíčovými prioritami je však udržení zdravotnictví ve veřejných rukou, dostupné školství se širokou škálou oborů, urychlení oprav silnic a dokončení D35 v celé trase, vysoká míra čerpání evropských fondů, boj proti suchu a klimatickým změnám, zvyšování energetické soběstačnosti a samozřejmě spravedlivé financování krajů, které všechny naše priority rámuje,“ vyjmenoval některé z priorit hejtman Netolický.

 

 

Prvních 12 kandidátů 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj do krajského zastupitelstva:

1.       Martin Netolický – hejtman Pardubického kraje, právník, vysokoškolský učitel – Česká Třebová

2.       Miroslav Krčil - radní Pardubického kraje, starosta Hlinska - Hlinsko

3.       Ladislav Weinlich - přednosta lokomotivního depa Česká Třebová, předseda TJ Slovan Moravská Třebová – Moravská Třebová

4.       František Brendl – radní Statutárního města Pardubice, živnostník – Pardubice

5.       Josef Kozel - radní Pardubického kraje, programátor – Heřmanův Městec

6.       Monika Pelíšková - ředitelka Gymnázia a obchodní akademie Svitavy – Svitavy

7.       Josef Hájek - primář ORL oddělení Orlickoústecké nemocnice, předseda dozorčí rady NPK, a.s. – Ústí nad Orlicí

8.       Radim Vetchý - starosta Lanškrouna, učitel – Lanškroun

9.       Jan Ropek - místostarosta Chocně, dopravní inženýr – Choceň

10.   Jan Chvojka – advokát – Chrudim

11.   Lenka Pařízková – tajemnice a jednatelka Sokolské župy Východočeské-Pippichovy - Pardubice

12.   Jiří Mencák – starosta Žamberka - Žamberk

Opmerkingen


bottom of page